SKU:EP-T2510NBEGGB
Samsung 25W Super Fast Charging Travel Adapter - Black
Samsung 25W Super Fast Charging Travel Adapter - Black
Regular price
£12.00
excl. VAT
£14.40
incl. VAT
Sale price
£12.00
excl. VAT
£14.40
incl. VAT
Regular price
£0.00
incl. VAT
Unit price
per
- Free Shipping Availble
- Built for Business
Description
Powerfully refined
The new Power Adapter boosts your workstation with up to 25W Super Fast Charging for devices compatible with USB Type-C cables.
Compact yet powerful
They're getting smaller and smaller. Your Power Adapter, available in Black and White, is now slimmer and more travel-friendly than its predecessor, thanks to GaN Tech.
Save on the stand-by
Not always full-throttle. The Power Adapter minimizes your standby power from 20mW to 5mW, maximizing your energy savings up to 75%. It's also made from a blend of materials that are mindful of the planet, which keeps us attentive in more ways.
As safe as is fast
Nothing's more important. Stay safe from overcurrent, short circuits and high-temperature, low leakages and more.
Compatible with Type-C
Throw it in inside your bag of devices. Up to 25W charging for the workstation and your fleet of Type-C compatible devices, not to mention your Galaxy Family.
The new Power Adapter boosts your workstation with up to 25W Super Fast Charging for devices compatible with USB Type-C cables.
Compact yet powerful
They're getting smaller and smaller. Your Power Adapter, available in Black and White, is now slimmer and more travel-friendly than its predecessor, thanks to GaN Tech.
Save on the stand-by
Not always full-throttle. The Power Adapter minimizes your standby power from 20mW to 5mW, maximizing your energy savings up to 75%. It's also made from a blend of materials that are mindful of the planet, which keeps us attentive in more ways.
As safe as is fast
Nothing's more important. Stay safe from overcurrent, short circuits and high-temperature, low leakages and more.
Compatible with Type-C
Throw it in inside your bag of devices. Up to 25W charging for the workstation and your fleet of Type-C compatible devices, not to mention your Galaxy Family.
Delivery Information
- Free Delivery on orders over £100
- Next working day delivery on all orders placed before 4pm
- Orders are shipped via DHL
- Once your order is dispatched, tracking details are sent automatically by email or SMS (provided contact details are supplied at checkout)
Returns & Refunds
- 14-day returns policy from date of delivery
- Items must be returned unopened, unused and in original packaging to qualify for a full refund
- Refunds are processed once goods are received and checked
What Happens After Your Order is Placed
- Order confirmation & next steps
You’ll receive an order confirmation straight away, along with details of what happens next.
You’ll also be invited to sign up to OneCloud, Onecom’s customer portal, giving you a single place to track your order and manage your services. - Delivery & handover
Once your order is dispatched, it’s delivered by DHL. - Tracking
Tracking details are shared automatically and can be viewed via OneCloud or email. - Ongoing support & account management
After delivery, OneCloud becomes your self-serve hub. From here, you can raise support tickets, access FAQs, and manage your estate in one place.
Our support team is available whenever you need help.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Compatibility | Galaxy S10 5G, A80, A70 |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Super Fast Charging |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Sockets quantity | 1 |
| Programmable power supply (PPS) | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum power | 25 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 11 V |
| Minimum output voltage | 3.3 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | USB |
| Compatibility | Galaxy S10 5G, A80, A70 |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 49 mm |
| Depth | 68.7 mm |
| Height | 27.1 mm |
| Weight | 877 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Manual | Yes |
| Compatibility | Galaxy S10 5G, A80, A70 |
