SKU:SM-X135FZAAEUB
Galaxy Tab A11 LTE
Galaxy Tab A11 LTE
- Free Shipping Availble
- Built for Business
Description
The Galaxy Tab A11 Series redefines business productivity.
Both models boast vibrant 90Hz displays and Samsung Notes' Solve Math. The compact A11 handles essential tasks, while the A11+ unleashes intuitive AI with Google Gemini and Circle to Search for unparalleled efficiency. Capture crystal-clear video calls and documents with upgraded cameras.
Enjoy the Galaxy Tab A11's smooth and bright display, optimised for entertainment. Its high 90 Hz refresh rate delivers natural, fluid motion. Get instant solutions to your equations with Solve Math in Samsung notes and make file sharing fast and easy with Samsung QuickShare and use Next DeX for greater control of your tablet. With built-in Knox government-grade security, it protects your sensitive data from physical and virtual threats.
Delivery Information
- Free Delivery on orders over £100
- Next working day delivery on all orders placed before 4pm
- Orders are shipped via DHL
- Once your order is dispatched, tracking details are sent automatically by email or SMS (provided contact details are supplied at checkout)
Returns & Refunds
- 14-day returns policy from date of delivery
- Items must be returned unopened, unused and in original packaging to qualify for a full refund
- Refunds are processed once goods are received and checked
What Happens After Your Order is Placed
- Order confirmation & next steps
You’ll receive an order confirmation straight away, along with details of what happens next.
You’ll also be invited to sign up to OneCloud, Onecom’s customer portal, giving you a single place to track your order and manage your services. - Delivery & handover
Once your order is dispatched, it’s delivered by DHL. - Tracking
Tracking details are shared automatically and can be viewed via OneCloud or email. - Ongoing support & account management
After delivery, OneCloud becomes your self-serve hub. From here, you can raise support tickets, access FAQs, and manage your estate in one place.
Our support team is available whenever you need help.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 1340 x 800 pixels |
| Display diagonal | 22.1 cm (8.7") |
| HD type | WXGA+ |
| Panel type | TFT |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Processor | |
| Processor boost frequency | 2.2 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| User memory | 44.3 GB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | No |
| Network | |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,1900,2100,2300,2500,2600 MHz |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| Dual SIM support | No |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G standards | UMTS |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Navigation | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Device type | Mobile tablet |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Security update term | 30 September 2032 |
| Performance | |
| Position location | Yes |
| Magnetometer | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Battery | |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Removable battery | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Energy efficiency class | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 5620 min |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repeated free fall reliability class | C |
| Repairability class | C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 124.7 mm |
| Depth | 8 mm |
| Height | 211 mm |
| Weight | 337 g |
| Other features | |
| Security update term | 30 September 2032 |
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display resolution | 1340 x 800 pixels |
| Display diagonal | 22.1 cm (8.7") |
| HD type | WXGA+ |
| Panel type | TFT |
| Processor | |
| Processor boost frequency | 2.2 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| User memory | 44.3 GB |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | No |
| Network | |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| 4G bands supported | 700,800,850,900,1800,1900,2100,2500,2600 MHz |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| Dual SIM support | No |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| 3G standards | UMTS |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| SIM card type | MicroSIM |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Navigation | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Silver |
| Technical details | |
| Device type | Mobile tablet |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Silver |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Security update term | 30 September 2032 |
| Performance | |
| Position location | Yes |
| Magnetometer | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Battery | |
| Battery capacity | 5100 mAh |
| Removable battery | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Energy efficiency class | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 5620 min |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repeated free fall reliability class | C |
| Repairability class | C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 124.7 mm |
| Depth | 8 mm |
| Height | 211 mm |
| Weight | 337 g |
| Other features | |
| SIM card type | MicroSIM |
| Security update term | 30 September 2032 |
No specifications available for this variant.
