SKU:SM-X236BZAREUB
Galaxy Tab A11+ 5G
Galaxy Tab A11+ 5G
Regular price
£261.00
excl. VAT
£313.20
incl. VAT
Sale price
£261.00
excl. VAT
£313.20
incl. VAT
Regular price
£0.00
incl. VAT
Unit price
per
- Free Shipping Availble
- Built for Business
Description
The Galaxy Tab A11 Series redefines business productivity.
Both models boast vibrant 90Hz displays and Samsung Notes' Solve Math. The compact A11 handles essential tasks, while the A11+ unleashes intuitive AI with Google Gemini and Circle to Search for unparalleled efficiency. Capture crystal-clear video calls and documents with upgraded cameras.
Enjoy the Galaxy Tab A11+ for more demanding tasks, featuring Gorilla Glass 3 for enhanced durability, providing ample screen space and processing power to efficiently run multiple applications simultaneously, alongside AI tasks.
Delivery Information
- Free Delivery on orders over £100
- Next working day delivery on all orders placed before 4pm
- Orders are shipped via DHL
- Once your order is dispatched, tracking details are sent automatically by email or SMS (provided contact details are supplied at checkout)
Returns & Refunds
- 14-day returns policy from date of delivery
- Items must be returned unopened, unused and in original packaging to qualify for a full refund
- Refunds are processed once goods are received and checked
What Happens After Your Order is Placed
- Order confirmation & next steps
You’ll receive an order confirmation straight away, along with details of what happens next.
You’ll also be invited to sign up to OneCloud, Onecom’s customer portal, giving you a single place to track your order and manage your services. - Delivery & handover
Once your order is dispatched, it’s delivered by DHL. - Tracking
Tracking details are shared automatically and can be viewed via OneCloud or email. - Ongoing support & account management
After delivery, OneCloud becomes your self-serve hub. From here, you can raise support tickets, access FAQs, and manage your estate in one place.
Our support team is available whenever you need help.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16 million colours |
| Pixel density | 207 ppi |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display brightness | 480 cd/m² |
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
| Display glass type | Panda Glass |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | TFT |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor boost frequency | 2.5 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Memory | |
| Internal memory | 6 GB |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Audio | |
| Dolby technologies | Dolby Atmos |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera aperture number | 2 |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps |
| Front camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Digital zoom | 4x |
| Auto focus | Yes |
| Video recording | Yes |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 77° |
| Front camera field of view (FOV) angle | 77° |
| Rear camera flash | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Dual SIM support | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Navigation | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Device type | Mobile tablet |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Security update term | 30 November 2032 |
| Performance | |
| Position location | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| User interface (UI) | One UI 8 |
| Battery | |
| Battery capacity | 7040 mAh |
| Continuous video playback time | 15 h |
| Battery recharge time | 1.6 h |
| Fast charging | Yes |
| Removable battery | No |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP52 |
| Energy efficiency class | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 5766 min |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Repairability class | C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 257.1 mm |
| Depth | 6.9 mm |
| Height | 168.7 mm |
| Weight | 482 g |
| Other features | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Security update term | 30 November 2032 |
No specifications available for this variant.
No specifications available for this variant.
