SKU:SM-A176BZKAEEB
Galaxy A17 5G Enterprise Edition
Galaxy A17 5G Enterprise Edition
- Free Shipping Availble
- Built for Business
Description
A new standard in business essentials
The Samsung Galaxy A17 5G and A17 4G redefine entry-level devices, delivering an elevated experience with enhanced reliability and cutting-edge display quality.
As your gateway into the A Series range and the business ready benefits of Enterprise Edition, these devices are designed to meet the demands of modern professionals.
Built to endure daily business use, the Galaxy A17 5G and 4G feature Corning® Gorilla® Glass Victus for superior screen protection and an IP54¹ rating for water and dust resistance offering durability you can count on. With a slimmer bezel and 7.5” thin design, plus vibrant 6.7” Super AMOLED display which features a 90Hz refresh rate productivity has never looked better.
The integration of Gemini Live² including the intuitive Gemini key now available on the A Series ensures smarter workflows and effortless collaboration within your existing Galaxy ecosystem. And don’t forget the robust security powered by Samsung Knox, ³ which safeguards your critical business data, while the long lasting 5,000 mAh⁴ batteries keep you connected through even the busiest workdays.
Samsung Galaxy A17 5G: everything you need, nothing you don’t.
1. Galaxy A17 5G and A17 4G are rated as IP54. Based on lab test conditions, the device is sprayed by 10 litres of fresh water per minute for 5 minutes at all angles. Not advised for beach or pool use. Water and dust resistance of device is not permanent and may diminish over time due to normal wear and tear.
2. Compatible with select languages only. Google account login and network connection required. Google and Gemini are trademarks of Google LLC. Samsung account login is required for certain AI features.
3. Valid Samsung Knox Suite account required.
4. Typical value tested under third-party lab conditions. Rated minimum capacity is 4905mAh.
Delivery Information
- Free Delivery on orders over £100
- Next working day delivery on all orders placed before 4pm
- Orders are shipped via DHL
- Once your order is dispatched, tracking details are sent automatically by email or SMS (provided contact details are supplied at checkout)
Returns & Refunds
- 14-day returns policy from date of delivery
- Items must be returned unopened, unused and in original packaging to qualify for a full refund
- Refunds are processed once goods are received and checked
What Happens After Your Order is Placed
- Order confirmation & next steps
You’ll receive an order confirmation straight away, along with details of what happens next.
You’ll also be invited to sign up to OneCloud, Onecom’s customer portal, giving you a single place to track your order and manage your services. - Delivery & handover
Once your order is dispatched, it’s delivered by DHL. - Tracking
Tracking details are shared automatically and can be viewed via OneCloud or email. - Ongoing support & account management
After delivery, OneCloud becomes your self-serve hub. From here, you can raise support tickets, access FAQs, and manage your estate in one place.
Our support team is available whenever you need help.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display number of colours | 16 million colours |
| Screen shape | Flat |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Maximum refresh rate | 90 Hz |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Processor | |
| Processor boost frequency | 2.4 GHz |
| Processor family | Samsung Exynos |
| Processor cores | 8 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | 1330 |
| Storage | |
| RAM capacity | 4 GB |
| User memory | 107.1 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| Camera | |
| Fourth rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Rear camera flash | Yes |
| Third rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Front camera aperture number | 2 |
| Auto focus | Yes |
| Digital zoom | 10x |
| Video recording modes | 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Image stabilizer | Yes |
| Video capture resolution (max) | 1920 x 1080 pixels |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Image stabilizer type | Optical Image Stabilization (OIS) |
| Slow motion rate | 120fps @HD |
| Slow motion mode | Yes |
| Network | |
| Mobile network generation | 5G |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| SIM card type | NanoSIM |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| 5G standard | Sub6 TDD |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| GPS Performance | |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB version | 2.0 |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| Technical details | |
| Fingerprint reader | Yes |
| SIM card type | NanoSIM |
| Speakers | Mono |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Form factor | Bar |
| User memory | 107.1 GB |
| Product colour | Black |
| Security update term | 31 August 2031 |
| Messaging | |
| Yes | |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| File formats | |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Navigation | |
| Position location | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GLONASS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Fingerprint reader | Yes |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Form factor | Bar |
| Ergonomics | |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| SIM card type | NanoSIM |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Hearing aid compatibility | Yes |
| Multimedia | |
| Audio formats supported | 3GA, AAC, AMR, AWB, FLAC, IMY, M4A, Mid, MIDI, MP3, MXMF, OGA, OGG, OTA, RTTTL, RTX, WAV, XMF |
| Video formats supported | 3G2, 3GP, AVI, FLV, M4V, MKV, MP4, WEBM |
| Speakers | Mono |
| Call management | |
| Image stabilizer | Yes |
| Software | |
| Platform | Android |
| Battery | |
| Removable battery | No |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Continuous video playback time | 18 h |
| Memory | |
| RAM capacity | 4 GB |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 25 W |
| Energy efficiency class | B |
| Endurance | |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 2632 min |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repeated free fall reliability class | B |
| Repairability class | C |
| Certificates | |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Sensors | |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Geomagnetic sensor | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 77.9 mm |
| Depth | 7.5 mm |
| Height | 164.4 mm |
| Weight | 192 g |
| Package width | 85 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 171 mm |
| Package weight | 280 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| Hearing aid compatibility | Yes |
