SKU:MWUC3B/A
iMac 4.5K 24" (2024) - M4
iMac 4.5K 24" (2024) - M4
- Free Shipping Availble
- Built for Business
Description
iMac. Brilllllliant for business.
iMac. An all-in-one desktop. Built for Apple Intelligence.1 Supercharged by the M4 chip, it gives employees exceptional performance and smooth multitasking to seamlessly tackle business workflows. With a stunning 24-inch 4.5K Retina display in an iconic design and advanced camera, mics and speakers,2 iMac is brilliant for business productivity.
- FITS PERFECTLY IN YOUR SPACE — The all-in-one desktop design is strikingly thin, comes in seven vibrant colours and elevates any space with style.
- BUILT FOR APPLE INTELLIGENCE — Apple Intelligence is the personal intelligence system that helps you write, express yourself and get things done effortlessly. With groundbreaking privacy protections, it gives you peace of mind that no one else can access your data — not even Apple.1
- SUPERCHARGED BY M4 — Get more done faster with the Apple M4 chip. From creating presentations to editing images to video calls, you’ll fly through workflow.
- IMMERSIVE DISPLAY — The 24-inch 4.5K Retina display features 500 nits of brightness and supports up to one billion colours.2 Plus nano-texture glass, which reduces reflections and glare. Available with the 4-port models in Silver.
- ADVANCED CAMERA AND AUDIO — Stay perfectly framed and sound great with a 12MP Center Stage camera, three studio-quality mics and six speakers with Spatial Audio.
- APPS FLY WITH APPLE SILICON — All your favourites, including Microsoft Excel, Adobe Photoshop and Zoom, run lightning fast in macOS.3
- IF YOU LOVE IPHONE, YOU’LL LOVE MAC — Mac works like magic with your other Apple devices. View and control what’s on your iPhone from your Mac with iPhone Mirroring.4 Copy something on iPhone and paste it on Mac. Send texts with Messages or use your Mac to make and answer FaceTime calls.5
- CONNECT IT ALL — iMac features up to four Thunderbolt 4 ports — expanding your accessory options and enabling lightning-fast data transfers. Connect up to two external 6K displays for a vast canvas to view your work. And enjoy seamless connectivity with Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3.6
- PRIVACY AND SECURITY ARE BUILT RIGHT IN — Every Mac comes with robust defences against viruses and malware. If your Mac is lost or stolen, Find My can help you get it back. FileVault makes sure your files are encrypted so others cannot access them. And free security updates help keep your Mac protected.
Legal
Configurable options are available. iMac colour availability may vary. Nano-texture availability may vary.
1 - Apple Intelligence is available in beta. Some features may not be available in all regions or languages. For feature and language availability and system requirements, see support.apple.com/en-gb/121115.
2 - Actual diagonal screen size is 23.5 inches.
3 - Apps are available on the App Store. Software and content may be sold separately. Title availability is subject to change.
4 - Available on Mac computers with Apple silicon and Intel-based Mac computers with a T2 Security Chip. Requires that your iPhone and Mac are signed in with the same Apple Account using two-factor authentication, your iPhone and Mac are near each other and have Bluetooth and Wi-Fi turned on, and your Mac is not using AirPlay or Sidecar. Some iPhone features (e.g., camera and microphone) are not compatible with iPhone Mirroring.
5 - FaceTime is not available in all countries or regions.
6 - Wi‑Fi 6E available in countries and regions where supported.
Delivery Information
- Free Delivery on orders over £100
- Next working day delivery on all orders placed before 4pm
- Orders are shipped via DHL
- Once your order is dispatched, tracking details are sent automatically by email or SMS (provided contact details are supplied at checkout)
Returns & Refunds
- 14-day returns policy from date of delivery
- Items must be returned unopened, unused and in original packaging to qualify for a full refund
- Refunds are processed once goods are received and checked
What Happens After Your Order is Placed
- Order confirmation & next steps
You’ll receive an order confirmation straight away, along with details of what happens next.
You’ll also be invited to sign up to OneCloud, Onecom’s customer portal, giving you a single place to track your order and manage your services. - Delivery & handover
Once your order is dispatched, it’s delivered by DHL. - Tracking
Tracking details are shared automatically and can be viewed via OneCloud or email. - Ongoing support & account management
After delivery, OneCloud becomes your self-serve hub. From here, you can raise support tickets, access FAQs, and manage your estate in one place.
Our support team is available whenever you need help.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| HD type | 4.5K Ultra HD |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Display diagonal | 59.7 cm (23.5") |
| Display resolution | 4480 x 2520 pixels |
| Touchscreen | No |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Pixel density | 218 ppi |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Display technology marketing name | Retina |
| Number of external displays supported | 1 |
| Processor | |
| Processor generation | Apple M 4th Gen |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 120 GB/s |
| Processor family | Apple M |
| Processor model | M4 |
| Processor cores | 8 |
| Processor manufacturer | Apple |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Hard drive | |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage | |
| Intel® Optane™ Memory module installed | No |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| On-board graphics card cores | 8 |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| Audio | |
| Number of speakers | 6 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio formats supported | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Dolby technologies | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Number of microphones | 3 |
| Spatial audio | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Total megapixels | 12 MP |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera HD type | Full HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Headphone outputs | 1 |
| DVI port | No |
| On/off button | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 0 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Technical details | |
| Housing material | Aluminium |
| Product type | All-in-One PC |
| TV tuner integrated | No |
| Product colour | Silver |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| On/off button | Yes |
| Introduction year | 2024 |
| Performance | |
| Product type | All-in-One PC |
| Software | |
| Operating system installed | macOS Sequoia |
| Pre-installed software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos, Weather |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Apple Intelligence | Yes |
| Processor special features | |
| Video encode engine | Yes |
| Video decode engine | Yes |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | True Tone, Wide color (P3) |
| Accessibility features | Increase Contrast, Live Captions, Reduce Motion, Siri and Dictation, Switch Control, Voice Control, VoiceOver, Zoom |
| Power | |
| AC adapter power | 143 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Multimedia | |
| Built-in camera | Yes |
| Total megapixels | 12 MP |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| TV tuner integrated | No |
| Camera HD type | Full HD |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 547 mm |
| Depth (with stand) | 147 mm |
| Height (with stand) | 461 mm |
| Weight (with stand) | 4.42 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 36 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Cables included | AC, USB Type-C |
| Keyboard included | Yes |
| Power cable length | 2 m |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| SSD capacity | 256 GB |
| Processor manufacturer | Apple |
| Pre-installed software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos, Weather |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Audio formats supported | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Video compression formats | AV1, ProRes |
| Video formats supported | AV1, H.264, HEVC, ProRes |
No specifications available for this variant.
No specifications available for this variant.
No specifications available for this variant.
